Санітарно-просвітницькі заходи кафедри

Майстер клас для лікарів-інтернів на тему «Метаболічний синдром»

Метаболічний синдром (або: синдром Reaven, метаболічний синдром X, синдром резистентності до інсуліну) – симптомокомплекс, який проявляється зниженням чутливості периферичних тканин до інсуліну і гіперінсулінемією, збільшенням маси вісцерального жиру, порушенням ліпідного, вуглеводного, пуринового обмінів, а також артеріальною гіпертензією.

Згідно зі статистичними даними ВООЗ кількість хворих з метаболічним синдромом, які мають високий ризик розвитку цукрового діабету II-го типу, в Європі становить 40 – 60 мільйонів осіб. В індустріальних країнах метаболічний синдром переважно трапляється серед осіб старших 30 років серед яких поширеність становить 10 – 20%, в США – 34% (серед людей віком більше 30 років) і 44% (з-поміж людей старших 50 років).

Вважається, що метаболічний синдром частіше трапляється серед людей середнього і старшого віку, переважно жінок. Однак, зазначений синдром демонструє стійке зростання серед підлітків і молоді, про що свідчать статистичні дані Американської асоціації діабету. За інформацією вчених Вашингтонського університету, в період з 1994р. по 2000р., частота діагностування синдрому Х серед підлітків зросла з 4,2% до 6,4%. Щоб запобігти розвитку метаболічного синдрому, необхідно підтримувати нормальну масу тіла, дотримуватись адекватної віку фізичної активності, раціонального харчування, відмовитися від вживання алкоголю і куріння.

Заходи для лікування:

1. Режим харчування. Пацієнтам необхідно обмежити їжу багату на вуглеводи (солодощі, випічку, солодкі газовані напої, цукерки, макаронні вироби), консерви, фаст-фуд. Кожен день в раціоні харчування повинні бути присутніми: свіжі овочі, фрукти, злакові, нежирні сорти м’яса і риби. Їжу слід вживати 5-6 разів на день невеликими порціями, ретельно пережовуючи і не запиваючи водою. Воду потрібно вживати в достатніх кількостях за 40 хвилин до їжі і через 30 хвилин після споживання їжі. Серед напоїв доцільно обрати несолодкий зелений або білий чай, компоти і морси без цукру.

2. Фізична активність. При відсутності протипоказань з боку опорно-рухової системи рекомендується біг підтюпцем, аеробіка, плавання, пілатес, скандинавська хода. Фізичні навантаження повинні бути регулярними, приблизно 2-3 рази на тиждень, але не щодня. Корисна легка ранкова зарядка, щоденні піші прогулянки на свіжому повітрі (в парку або лісосмузі). Необхідно контролювати не тільки масу тіла, але і окружність талії.

3. Медикаментозне та хірургічне лікування. Лікарські препарати призначаються з метою лікування ожиріння, нормалізації обміну жирів і вуглеводів, зниження артеріального тиску. У випадках значного збільшення індексу маси тіла та за недостатньої ефективності консервативного лікування, доцільно розглянути можливість застосування методів баріатричної хірургії. 26 вересня 2019 року на кафедрі пропедевтики внутрішніх хвороб ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» доценти Лукашевич І.В. та Присяжнюк В.П. провели майстер клас для лікарів-інтернів на тему «Метаболічний синдром», де були представлені сучасні методи лікування захворювання та його профілактика.

МІСТО ЗДОРОВ’Я. 5 жовтня 2013 року з нагоди Дня міста на Соборній площі відбулася соціальна акція “Місто Здоров’я”. В рамках акції чернівчани безкоштовно змогли отримати консультації терапевта, кардіолога, невролога, гінеколога, алерголога та педіатра, провести базову діагностику стану свого здоров’я (виміряти тиск, рівень цукру у крові та визначити індекс маси тіла).

Співорганізаторами акції виступили співробітники кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб Буковинського державного медичного університету.

Консультації фахівців (медиків буковинських лікарень та співробітників кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб БДМУ) виявилися вельми затребуваними. 

Також відбувся майстер-клас по фітнесу, працював освітньо-розважальний майданчик, де учасники акції мали змогу дізнатися багато корисного про здорове харчування та здоровий спосіб життя.

Лекцію для всіх бажаючих чернівчан на тему “Профілактика серцево-судинних захворювань: напрямок – артеріальна гіпертензія” прочитала професор, завідувач кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб Тетяна Ілащук.

 Слухачам також провели майстер-клас зі здорового харчування, де розповіли, які продукти є корисними для серця. Окрім того, з чернівчанами провели зарядку на свіжому повітрі.